Ikona szukaj

Galileusz - Jako jeden z ojców współczesnej nauki

Dzień po współczesnym "Dniu Zakochanych" jest dniem w którym w mieście Piza w 1564 roku urodził się Galileo Galilei, zwany w naszym kraju Galileuszem. Jak przystało na człowieka renesansu, Galileusz interesował i udzielał się w wielu dziedzinach - na życzenie ojca studiował medycynę w ojczystym mieście, lecz ostatecznie poświęcił swoje życie głównie matematyce.

Znany mit mówi o jego zamiłowaniu do zrzucania różnych przedmiotów ze znanej Krzywej Wieży, choć wielu współczesnych historyków uznaje że były to raczej eksperymenty myślowe a nie fizyczne. Niezależnie od tego czy przedmioty upadały realnie czy tylko w głowie Galileusza była to, razem z innymi eksperymentami z wykorzystaniem równi pochyłej, podstawa na której oparł odkryte przez siebie zjawisko bezwładności. Odkrycie niebagatelne gdyż zmieniało obecne wcześniej poglądy na temat dynamiki ciał, obalając twierdzenie, że ciało porusza się ze stałą prędkością tak długo jak oddziaływają na niego inne cała oraz zastępując je stwierdzeniem, że ciało któremu za pomocą innych ciał nadano pewną prędkość będzie się poruszać ruchem jednostajnym. Z historycznego punktu widzenia cały eksperyment z wieżą i zrzucanymi z niej przedmiotami, pokazuje jednak niezależność przyspieszenia ziemskiego od masy ciała a nie zależność tarcia i bezwładności które starał się zaobserwować Galileusz.

W dzisiejszych czasach Galileusz przedstawiany jest przede wszystkim jako astronom. Dzięki obserwacjom za pomocą prostego, jak na dzisiejsze standardy, teleskopu Galileusz odkrył i opisał góry księżycowe obserwując granice oświetlonej części księżyca a nawet wyliczył ich wysokość. Zaobserwował również plamy słoneczne oraz odkrył, że Droga Mleczna składa się również z wielu, niewidocznych gołym okiem gwiazd. Jednak najbardziej znany jest z obserwacji Jowisza i odkrycia jego czterech największych księżyców (Io, Europa, Kallisto, oraz zaobserwowany trochę później Ganimedes). Obserwując przez kilka nocy Jowisza, Galileusz zauważył trzy gwiazdy które pojawiały się w różnych konfiguracjach po prawej i lewej stronie planety. Analizując obserwacje i zastanawiając się jak gwiazdy mogą podróżować tam i z powrotem wydedukował, że są to obiekty które krążą wokół Jowisza. Dowiódł w ten sposób, że ciała niebieskie nie krążą jedynie wokół Ziemi i zadał realny cios obowiązującej obecnie teorii geocentrycznej.

Będąc pod wpływem swojego odkrycia oraz znające poglądy Kopernika i innych astronomów, Galileusz skupił swoje następne obserwacje na planecie Wenus. Zauważył że podobnie jak księżyc przechodzi ona przez fazy - jej tarcza się stopniowo zmniejsza i zwiększa co było niemożliwe w obowiązującym w tamtych czasach modelu geocentrycznym. Publiczne wypowiedzi na temat heliocentryzmu, oraz uznane za heretyckie interpretowanie fragmentów Biblii mówiących o wschodzie i zachodzie słońca jako przenośni a nie fakcie, doprowadziły do poważnego konfliktu z Kościołem Katolickim. W procesie inkwizytorskim jego traktat na temat teorii heliocentrycznej został wpisany na Indeks Ksiąg Zakazanych oraz wydano nakaz spalenia istniejących kopii, a sam uczony został skazany na trzy lata więzienia. Kościół Katolicki zrehabilitował Galileusza dopiero w 1992 roku, 350 lat po jego śmierci.

Jako jeden z ojców współczesnej nauki Galileusz prawdopodobnie jako pierwszy stosował metodę doświadczalną w celu poznania praw przyrody. Stojąc na barkach tego giganta, jako społeczeństwo, stworzyliśmy współczesną metodę indukcyjną. Metodę która nie jest niezawodna lecz metodę która w przybliża nas do prawdy. Metodę która pozwoliła nam znaleźć się między gwiazdami które obserwował Galileusz.

Źródło:

26.02.2021

Łukasz

©Planeta Mars 2021