Ikona szukaj

Mieszkania na Marsie

Olbrzymi wpływ na komfort i jakość życia ma ogólnie pojęte środowisko w którym żyjemy. Kluczowym aspektem tego środowiska jest nasz dom lub mieszkanie w którym spędzamy większość czasu. Historycznie nasze obiekty mieszkalne zmieniały się zarówno pod względem wykorzystanych materiałów jak i formy. Przez całą naszą historię spełniały jednak identyczną główną funkcję - chroniły nas przed warunkami zewnętrznymi. Obecnie stoimy przed kolejną rewolucją w tym aspekcie. Stawiamy sobie pytanie: jak wybudować dom który ochroni nas przed warunkami tak niegościnnymi jak praktyczny brak atmosfery, temperatury sięgające -100 ℃ oraz wiatr o prędkości nawet do 400 km/h niosący cząsteczki pyłu i skał. Innymi słowy zastanawiamy się jak będą wyglądać nasze domy na Marsie.

Odpowiedzi na to pytanie poszukują przede wszystkim wszyscy którzy poprzez kolonizację Czerwonej Planety pragną uczynić ludzkość gatunkiem międzyplanetarnym i zapewnić jego przetrwanie nawet w przypadku globalnej katastrofy.

Ponieważ Mars posiada bardzo rzadką atmosferę (ciśnienie atmosferyczne wynosi ok 1% ciśnienia ziemskiego), nasze pierwsze budynki mogą wykorzystać ciśnienie wewnętrzne jako siłę nośną całej konstrukcji będąc wielkimi dmuchanymi budowlami. Takie rozwiązanie jest praktyczne ze względu na niską masę budynku względem jego objętości, że możliwe jest przetransportowanie go bezpośrednio z Ziem. Wykonanie takiego budynku lokalnie na naszej planecie z dostępem do wszelkiej, znanej nam technologii, zapewnia również najwyższe standardy jakościowe i pozwoli przeprowadzić wcześniej testy które udowodnią, że proponowana konstrukcja, a nawet konkretna sztuka, wytrzyma ciężkie marsjańskie warunki. Jest to również rozwiązanie już nam znane które wymaga jedynie dostosowania do nowego środowiska.

Jednakże każdy kilogram wysłany na orbitę wykorzystuje dziesięć kilogramów paliwa rakietowego. Czy da się w takim razie wysłać aż na Marsa budynek ważący tony? A co jeżeli możemy wybudować nasze habitaty bezpośrednio na Marsie? Takie podejście proponują firmy specjalizujące się w druku 3D który już który już dzisiaj rewolucjonizuje budownictwo na Ziemi. Drukowanie budynków pozwala łatwo i szybko tworzyć konstrukcje wraz z całą potrzebną wewnętrzną infrastrukturą. W przypadku budownictwa marsjańskiego stajemy jednak przed dodatkowymi wyzwaniami, takimi jak np. dostęp do materiałów. W tym przypadku proponowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie surowców obecnych na Marsie wręcz w nadmiarze, przetwarzając ziemię i pył wraz z gazami atmosferycznymi w wytrzymałe, nietoksyczne bioplastiki. Już dzisiaj wiemy, że cała taka operacja może być wykonana przez autonomiczne roboty, jedynie nadzorowane i ogólnie zarządzane z Ziemi bez konieczności obecności człowieka na Marsie. Wykonanie budynków bezpośrednio na powierzchni Marsa pozwoli również na przetestowanie ich wytrzymałości i całej konstrukcji w realnych, lokalnych warunkach, na długie miesiące a nawet lata przed przybyciem na planetę pierwszych kolonistów.

Alternatywnym i odmiennym od poprzednich pomysłem jest propozycja wykorzystania infrastruktury która już na Marsie istnieje. Użycie jaskiń marsjańskich jako podstawy habitatów pozwoliłoby zaoszczędzić czas i materiały oferując jednocześnie duże przestrzenie mieszkalne i użytkowe. Gruba warstwa skalna rozwiązuje problem promieniowania kosmicznego które występuje na Marsie w dużo większym stopniu niż na Ziemi, ze względu na bardzo słabe, a wręcz nieistniejące pole magnetyczne planety. Jedynym wyzwaniem które należy pokonać jest odpowiednie zabezpieczenie wnętrza jaskiń przed utratą powietrza. Utylizacja jaskiń zapewnia również bezpośredni dostęp do histo¬¬rii geologicznej Marsa i zwiększa szanse na odkrycie istniejącego wcześniej, a może nawet obecnie, życia. Minimalizuje niestety dostęp do i tak słabego na Marsie światła słonecznego.

Niezależnie od tego które rozwiązanie będzie wiodło prym w pierwszych latach kolonizacji Czerwonej Planety, praktycznie pewnym jest że wszystkie trzy będą obecne i będą wzajemnie się uzupełniać. Ponadto postęp technologiczny i prace nad nowymi materiałami które obecnie trwają, zrewolucjonizują budownictwo nie tylko na Czerwonej Planecie lecz również na Ziemi.

Źródło:
https://www.aispacefactory.com

30.12.2020

Łukasz

©Planeta Mars 2021