Ikona szukaj

Modernizacja i rozbudowa planetarium śląskiego

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie zostało otwarte 4 grudnia 1955 roku. Znajduje się na terenie Parku Śląskiego i jest największym oraz najstarszym tego typu obiektem w Polsce.

Budowę planetarium rozpoczęto w 1953 r. z okazji Roku Kopernikańskiego. Powstało ono na najwyższym wzniesieniu Parku – na wysokości 316 m n.p.m. - na tzw. "Górze Parkowej". Budynek został zaprojektowany przez krakowskiego architekta Zbigniewa Solawę w stylu socrealistycznym.

Planetarium organizuje regularne pokazy publiczne na tematy astronomiczne, a także szereg innych wydarzeń. W 2011 roku było gospodarzem piątej Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki.

Centralnym urządzeniem Planetarium jest projektor, noszący również nazwę "planetarium". Został on wyprodukowany przez zakłady Carla Zeissa w Jenie. Waży ponad 2 tony, a wysokość przy pionowym ustawieniu to 5 m. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze, naśladując rzeczywisty firmament. 23-metrowa kopuła Planetarium (największa w kraju) może pomieścić około czterystu widzów. Przez 63 lata potężny projektor wyświetlił ponad 180 tysięcy pokazów.

Refraktor o średnicy 30 cm umieszczony w obserwatorium pozwala astronomom obserwować asteroidy i komety. W Planetarium znajduje się biblioteka astronomiczna licząca około 10 000 książek. W korytarzach znajdują się eksponaty związane z astronomią.

Stacje meteorologiczna i sejsmologiczna planetarium prowadzą okresowe obserwacje oraz kursy edukacyjne.

W zespole budynków Planetarium Śląskiego znajduje się kilkumetrowy zegar słoneczny o 9-metrowej wskazówce, zaprojektowany przez Tadeusza Przypkowskiego.

W pogodne dni zwiedzający mogą oglądać na żywo obrazy Słońca.

W lipcu 2018 r. ruszyła modernizacja Planetarium Śląskiego, która ma się zakończyć w tym roku. Planetarium wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tys. m2, którego część znajdzie się pod ziemią. Na podziemnych kondygnacjach będą się mieściły sale wykładowe i pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna, poświęcona: astronomii, sejsmologii i meteorologii. Muzeum wzbogaci się o eksponaty niespotykane w innych polskich obiektach oraz nowe urządzenia sensoryczne. Będzie można na własnej skórze sprawdzić jak wilgotność powierza wpływa na odczuwanie przez nas temperatury. W kolumnie pogodowej będzie można w krótkim czasie wytworzyć dowolne zjawisko pogodowe – śnieg, mgłę, chmurę, tornado. Dzięki dwumetrowemu kulistemu ekranowi będzie można zobaczyć jak z kosmosu wyglądają chmury czy burze, a także jaka jest aktualna sytuacja baryczna. Powstanie także symulator lotów w kosmos z ruchomymi fotelami, a każdy z widzów zostanie wyposażony w okulary do wirtualnej rzeczywistości.

Zwiedzający w niewielkich grupach będą przemierzać ekspozycję wzdłuż logicznie zaplanowanych ścieżek w towarzystwie przewodnika.

W pobliżu Planetarium ma powstać wieża widokowa, dzięki której będzie można podziwiać panoramę okolicznych miast.

Dzięki platformie symulującej wstrząsy sejsmiczne odwiedzający będą mogli odczuć trzęsienie ziemi na własnej skórze, a przy użyciu interaktywnego przekroju naszej planety, będą mogli poznać budowę Ziemi. Będzie również dostępny model miasta, w którym będzie można przeprowadzić symulację trzęsienia ziemi.

Zabytkowy budynek nadal będzie pełnił swoją funkcję. W zmodernizowanej głównej sali projekcyjnej wymienione zostaną fotele, ekran i system dźwiękowy, a stary system projekcyjny zastąpi nowy, hybrydowy (analogowo-cyfrowy). Przy użyciu systemu cyfrowych rzutników, działających w rozdzielczości 8K możliwe będzie wyświetlanie dowolnych ruchomych obrazów na sferycznym ekranie. Projektor Zeissa zostanie wyeksponowany w nowym budynku.

Stała ekspozycja zewnętrzna "Eppur si muove" ("A jednak się kręci"), która powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Planetarium, będzie przedstawiać różne aspekty ruchu obrotowego.

Nowa część obiektu będzie połączona ze starą podziemnymi korytarzami. Dziedziniec stanie się w przyszłości halą, na dachu której odtworzony ma zostać zegar słoneczny.

Źródło:
Budimex
https://d2xhqqdaxyaju6.cloudfront.net/file/attachment-s/1833047/88/s-1900-x.webp

13.05.2021

Monika

©Planeta Mars 2021